Nasıl Yapılır Seramik Fırın Rejimleri

Seramik Fırın Rejimleri

Seramik fırın programları ürünlerinizde çatlak, sırlardaki parlaklık gibi faktörleri etkilemektedir. Seramik fırın rejimleri ayrı bir uzmanlık konusu ancak biz temel konulardan bahsederek bir giriş yapalım. 

Günümüzde kolay kullanım, erişebilirlik ve güvenlik gibi konulardan dolayı seramikçiler tarafından çoğunlukla elektrikli seramik fırınları tercih edilmektedir. (Biz de bu yazımızda elektrikli fırınlar için tüyolar vereceğiz.) 

Fırınları satın aldığımızda kurulum ekibi standart fırın rejimlerini programlara eklemektedir ve birçok yeni başlayan seramikçi bu hazır programları kullanmakta. Programlar genel kulllanıma uygun ancak yine de ısının çamur üzerindeki etkilerini bilmekte ve gerektiğinde fırın rejimini düzenleyebilmek ürünlerimizi hasarsız fırınlamamızı sağlayacaktır. 

Pişirim Türleri

Birbirinden çok farklı pişirim teknikleri olsa da, iki adet pişirim türü bulunmaktadır; bisküvi ve sır pişirimi. Bisküvi (ilk pişirim) esnasında çamur yarı dayanıklı, yarı vitrifiye bir hale dönüşür. Sır pişirimi (ikinci pişirim) ise bisküvi üzerine uygulanan sırın olgunlaşmasını, camlaşmasını sağlar. 

Seramik Fırını Yakmadan Önce

Pişirmeye hazırlanırken fırınınızın temiz ve en iyi durumda olduğundan emin olun. Isıtma elemanlarında hasar olup olmadığını, fırın kapağı desteklerini ve elektrik kablolarını ve bağlantılarını kontrol edin.

Tüm killer ve sırlar belirli sıcaklıklarda olgunlaşmak için yaratılmıştır. Kili çok yüksek bir sıcaklıkta pişirirseniz deforme olur ve hatta erir. Çok düşük bir sıcaklıkta pişirirseniz ise dayanıklı olmayacaktır. Sırlara gelince, çok yüksek derecede pişirim sır akmasına, çok düşük pişirim ise parçaların kuru ve pürüzlü olmasına neden olur ve sırın rengi de olması gerekenden farklı çıkacaktır. O nedenle, seramik pişirimi yapmadan önce lütfen çamurlarınızın ve sırlarınızın pişirim sıcaklıklarını kontrol ediniz. 

Çamurda su kalmadığından tamamen kuruduğundan (kemik kuruluğu) emin olana kadar seramik parçalarınızı fırınlamayın. Parçanız biraz bile nemli olduğunda hızlı fırınlama ürünün parçalanmasına ve patlamasına sebep olur. 

Seramik fırınını yerleştirmeden önce bilmeniz gerekenler hakkında daha detaylı bilgi için “Seramik fırını yerleştirmek” yazımıza göz atmak isteyebilirsiniz. 

Seramik Fırın Rejimleri Belirleme

Seramik fırın rejimi oluşturmada dikkat edilmesi gereken faktörler kullandığınız çamurun türü, ürünlerin boyutları ve kalınlıkları olmalıdır.

Pişireceğiniz çamurun türü ve sıcaklıkları fırın rejimine karar vermeden önce dikkat etmeniz gereken ilk şey olmalıdır. İçerisindeki hava boşluklarından ya da kuruluğundan emin olmadığınız ürünleri yavaş pişirmenizi öneririz. Ama konu porselen ise tam tersi bir şekilde deformasyonu önlemek için hızlı pişirim yapmak gerekmektedir. 

İnce ürünler için görece hızlı pişirim yapılabilirken, fırın içerisindeki ürünler kalın ise yavaş pişirim yapmak faydalı olacaktır. 

Küçük boyutlu bisküviler için ise orta hız uygundur. 

Örnek Fırın Rejimleri 

EARTHENWARE (DÜŞÜK ISI) BİSKÜVİ REJİMİ

AşamalarBaşlangıç DerecesiBitiş DerecesiSÜREBEKLEME
10952 saatYok
2956005 saatYok
3600980/10003 saat10 dakika

 

Her fırın rejimi her ürün için uygun olmayacaktır. Lütfen kendi fırın rejiminizi belirlerken, yukarıda bahsettiğimiz tüm unsurları dikkate alın.

EARTHENWARE (DÜŞÜK ISI) SIR REJİMİ – CONE 06

AşamalarBaşlangıç DerecesiBitiş DerecesiSÜREBEKLEME
106005 saatYok
260010503 saat20 dakika

 

STONEWARE SIR REJİMİ 

AşamalarBaşlangıç DerecesiBitiş DerecesiSÜREBEKLEME
103002 saatYok
230012407.5 saat20 dakika

 

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

error: İçerik koruması!