Betty Woodman (1930-2018), geleneksel çömlekçiliği yenilikçi seramik sanatına dönüştüren öncü bir feminist heykeltıraştı. Woodman kariyerine bir çömlekçi olarak başladı ve yaratıcı formlar kullanan bir seramik sanatçısına evrildi. Seramik üzerine resim yaparak vazo gibi mütevazı objeleri üzerinde çok konuşulan coşkulu eserler haline getirdi.

Woodman, New York’un kuzeyindeki Amerikan Esnaf Okulu’ndan (American Crafstman) mezun oldu. New York’a taşındı ve kariyerine çömlekçi olarak başladı. Amerikan seramik cemiyetine tamamen erkeklerin hakim olduğu bir dönemde, kendi seramiklerinden bahsettirmeyi başaran bir isim Woodman.

Amerikan seramiklerinin temelde kahverengi olduğu 1950’lerde Yunan ve Etrüsk heykellerinden, İtalyan Barok mimarisinden, Tang hanedanlığından sırlama tekniklerinden, Mısır sanatından ve İslami çinilerden etkilenmiş ve ortama yeni bir hava getirmek istemiştir. 1970 civarında başladığı ünlü “Pillow Pitchers” serisinde tam olarak bunu başardı.

Betty Woodman, kızının intiharından sonraki aylarda, işlevsel çömlekler yapmaktan vazgeçip kendine özgü eserler yaratmaya geçti.

2006 yılında Metropolitan Sanat Müzesi’nde, yaşayan bir kadın seramik sanatçısı için bir ilk olan retrospektif çalışması ile zanaatkarlıktan sanatçılığa geçişini netleştirmiş oldu. Çalışmalarından biri olan “The Ming Sisters”, bir tarafta önlük giyen Asyalı kadınlar diğer tarafından bakıldığında ise parlak renkli vazo resimleri olan, her biri düzensiz oyuklara sahip, yan yana dizilmiş, yaklaşık 90cm yüksekliğindeki silindir vazolardan oluşuyor.

Retrospektifteki bir diğer çalışması ise dramatik, piramit bir tasarım oluşturmak için katmanlar halinde yukarı doğru yükselen kaideye 44 vazo monte edilerek yaratılan “Aeolian Piramidi” idi.

Çağdaş bir çok sanatçının eserlerinde Woodman’ın etkisini görmek mümkün.

Günümüzde seramik sanatı popülerleştikçe, yeni seramik sanatçıları Betty Woodman’ı örnek almaya başladılar. Birçok sanatçının eserlerinin Woodman’ın etkisini görmek mümkün. Neyse ki, Woodman’ın kanatlarının altında uçmak için bolca yer var.

Woodman, Rhode Island School of Design’dan Consummate Craftsmanship Altın Madalyası ve Güzel Sanatlar Fahri Doktorası da dahil olmak üzere birçok ödül ve onur aldı. Çalışmaları Londra Çağdaş Sanatlar Enstitüsü ve Roma’daki Amerikan Akademisi’nde sergilendi.

Eserleri

Eserleri Boston’daki Güzel Sanatlar Müzesi, Denver Sanat Müzesi, Metropolitan Sanat Müzesi, New York Modern Sanat Müzesi, Whitney Amerikan Sanatı Müzesi ve Londra’daki Victoria ve Albert Müzesi’nin kalıcı koleksiyonlarında sergilenmektedir.

Kaynak : The Women Studio

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz