Instagram bize ilham veren kişileri takip edip eserlerini görmemizi sağlayan bir platform haline geldi. Eserlerine bakmaya doyamadığımız, her bir parçası bizim olsun istediğimiz, gözlerimizi okşayan 5 Türk seramik instagram hesabı listesini sizler için derledik. 

1- Nu Atelier

Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik bölümü mezunu olan Gözde Pınar Akpınar’ın eserleri Almanya, İsveç, Hırvatistan’da sergilenmiştir. Bugün atölyesi Nu Atelier’de siyah beyaz sgraffito ulaşılabilir ve kullanılabilir sanat eserleri üretiyor. İzmir’in en popüler atölyelerinden birine sahip olan Gözde Pınar Akpınar’ın eserlerine instagram hesabından ulaşabilirsiniz.

 

2- Pınar Baklan

Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü’nden birincilikle mezun olan Pınar Baklan, şu an Erciyes Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır. Birçok ülkede eserleri sergilenmiştir. Son dönemlerde Hisarönü’ndeki atölyesinden paylaşımlarını gördüğümüz sanatçının sucuk tekniği ile yaptığı büyük boy heykellerinin hastasıyız.

3- Aysel Güneş Studio

Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Geleneksel Türk Sanatları Çini bölümünden mezun olan Aysel Güneş,  Haydar Paşa Vapur İskelesi ve Topkapı Sarayı 3. Ahmet Kütüphanesi çini restorasyonu projesinde yer aldı. Eserlerinde geleneksel çiniyi yorumlayıp modern bir form ile bize sunan sanatçının “Half Plate” serisi renk seçimleri ve desenleri ile kendinden söz ettiriyor. 

4-Miray Mehmet Fontanelli

Sanat eğitimini İngiltere’de tamamlayan Miray Mehmet Fontanelli, İngiliz sanatçı Kate Malone’in yanında çekirdekten yetişmiştir. Londra’daki stüdyosunda, jeoloji, mimari ve doğadan ilham aldığı eserlerini farklı teknikleri bir arada kullanarak üretiyor. Kendi sır çalışmalarını yapan sanatçının eserleri özellikle bu yönden dikkat çekiyor. 

5- Bik Things

Dokuz Eylül Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik mezunu olan Aybikem Güzeliş bu alandaki tecrübesini seramiğe taşıyarak, eserlerini muhteşem illüstrasyonları ile süslüyor. Her biri kendine has eserler üreten sanatçının eserlerini görmek için Cihangir’deki mağazasına uğrayabilir ya da instagram hesabına göz atabilirsiniz.

Bonus :  Didem Mert Pottery

Sizinle 5 Türk seramik instagram hesabı listesinde dışarıda bırakmaya gönlümüzün el vermediği bir sanatçıyı daha paylaşıyoruz. Didem Mert, Amerika’da doğup büyüdü ve sanat eğitimini de orada tamamladı. Minimalist çalışmalarında dinginlik hissi uyandırmaya çalışan sanatçı, sgraffito çizgiler ile tasarımlarındaki biçimsel öğeleri vurguluyor. Eserlerinde yumuşak toprak renkleri ile eşleştirilmiş parlak renkleri görüyoruz. Bakınca neşemizi yerine getiren eserleri ile Didem Mert en sevdiğimiz seramik sanatçıları arasında yer alıyor.

Dikkatimizi çeken ve severek takip ettiğimiz Türk seramik sanatçılarının instagram hesaplarını sizlerle paylaştık. Bunların dışında sizin beğenerek takip ettiğiniz hesaplar varsa, lütfen bizimle paylaşın. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz