Türk Sanatçılar Metin Ertürk

Metin Ertürk

MS 2018 Kırmızı Figürsüz Form II, Çömlekçi Çarkı, Terra Sigillata, Menemen Çamuru, Yük: 23 cm, Çap: 23 cm, 780oC, 2018

Metin Ertürk
Doğum: 1989, Eskişehir
Şu anda İstanbul’da yaşıyor ve çalışıyor. (Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesinde çamur torna derslerini yürütmektedir.)

Sade ama aynı zamanda göz alıcı formları ve uyguladığı farklı pişirim teknikleri ile dikkatleri çeken sanatçı seramik ile ilişkini şöyle anlatıyor: “Seramik yapmak bir süreçten ibarettir. Çamurla aranızda geçen her gün, hem kendinizi hem de seramiği tanırsınız. Bende öyle yaptım. 15 yaşımdan bu yana hem onu hem kendimi tanıyorum. İngilizcede bir deyim vardır “pleasantly surprised” diye; her fırını açtığımda bu duyguyu yaşıyorum. Benim için seramiğin tanımı hoş bir şekilde şaşırmaktır.

Birçok teknikte seramikler ürettim fakat yolum çarkla kesiştiğinde bütün duyularımla seramik yaptığımı hissettim. Formların üzerine uyguladığım teknikler o serinin konusuna göre değişiyor. Bazı zamanlar formlarımı tuval gibi görüyorum, alternatif pişirimlerle birleştiriyorum ya da farklı astar tekniklerini kullanıyorum. Bazı çalışmalarımda sır kullansam da çamurun yüzeyini, dokusunu hissetmekten vazgeçemiyorum. Çark benim için dünyadan farksız. Çark döndükçe üzerinde şekillendirdiğim her form, hayatta karşılaştığım bireyleri, olayları ya da düşünceleri yansıttığım heykellere dönüşüyor. Hem evrensel konular hem de evrensel yapının içerisindeki bireyler çalışmalarımın merkezindedir.”

Metin Ertürk Eserleri

Metin Ertürk Biyografi

1989 Eskişehir doğumludur. Lise ve Önlisans eğitimini seramik bölümünde tamamladıktan sonra 2015 yılında Uşak Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü’nden mezun oldu. 2013 yılında İngiltere’de Michel François Porselen atölyesinde çalıştı ve stüdyo çömlekçiliği hakkında eğitim aldı. Ulusal ve uluslararası bir çok sergi, workshop, sempozyum ve yarışmalara katıldı. Bu yarışmalardan 5 ödül kazandı. 2016 yılında Japonya’da ilk kişisel sergisini açtı. 2019 yılında Hacettepe Üniversitesinde yüksek lisans eğitimini Terra Sigillata astarı hakkında yazdığı tez ile tamamladı. Çalışmalarını İstanbul’da bulunan stüdyosunda üretmekte olan Metin Ertürk Ayrıca Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesinde çamur torna derslerini yürütmek ve sanatta yeterlilik eğitimine devam etmektedir.

Metin Ertürk İletişim

https://www.instagram.com/mtnerturk/?hl=tr

 

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

error: İçerik koruması!