Türk Sanatçılar Melike Nükte

Melike Nükte

Alan:9 210x90x70cm, seramik yerleştirme 2019

Melike Nükte
Doğum: 1990, Konya
Şu anda yaşadığı, çalıştığı yer : Necmettin Erbakan Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Mimarlık Fakültesi Seramik Bölümü

Nükte, kolektif ve bireysel yaşam içinde bireyin yaşadığı birtakım huzursuzlukları ele almaktadır. Huzursuzluktan kastedilen, gelişen bir uygarlık fikri içindeki bireyin yaşadığı, kayıp yada çöküş duygusudur. Çağımızın beraberinde getirdiği önemli sorunlarından olan kaygıları, yalnızlığı, mutsuzluğu, bireyin iç çatışmalarını ve ona neden olan etkenleri tartışmaktadır. Ayrıca sıkışmışlık, yorgunluk, iletişimsizlik, yetersizlik, aidiyet ve yabancılaşma gibi evrensel temalar, çalışmaların görsel dilini şekillendirmektedir. Çalışmalarında fotoğraf, video gibi medyumların yanı sıra farklı malzemeler kullanmaktadır.

Sanatçı eserleri ile ilişkisini söyle anlatıyor: “Çalışmalarım gündelik hayatta yaşadığım veya tanıklık ettiğim anların yansımalarından oluşmaktadır. Sanatçının izleyiciye yapıtı aracılığıyla yaşamından imgeler sunması, yaratım ediminin amaçlarından birisidir. Bu nedenle çalışmalara dahil olan kişilerin, mekanların ve nesnelerin bir kısmı yaşamımdan seçilen imgelerdir.

Nükte genel olarak, postmodern insanın iç dünyasında oluşan duyguların yarattığı psikolojik etkileri sanat pratiğiyle açığa çıkarmaktadır. Çalışmalarının çoğunda mutsuzluk, baskı, yetersizlik ve endişe gibi insani duyguların yansıması olarak, yalın renkler ve biçimler kullanmaktadır. Teknik olarak genellikle serbest elle şekillendirme yöntemini ve stoneware kili kullanmayı tercih etmektedir.

Melike Nükte Eserleri

Melike Nükte Biyografi

1990 yılında Konya’da doğdu. İlk sanat eğitimine 2004 yılında Konya Çimento Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi Resim bölümünde başladı. Konya Selçuk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümünde lisans eğitimini (2012), İstanbul Haliç Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Grafik Tasarım bölümünde yüksek lisans eğitimini (2014) tamamladı. Amerika’nın Şikago şehrinde Kaplan International College ve Solex College’de 1 yıl 7 ay dil eğitimi aldı (2016).

Amerika’dan döndükten kısa bir süre sonra, Uşak Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümüne Öğretim Görevlisi olarak atandı (2017). Aynı yıl Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Seramik Ana Sanat Dalında Sanatta Yeterlilik programına kabul edildi ve eğitimine halen devam etmektedir. Türkiye, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Letonya, Litvanya, Yunanistan, Danimarka, Tunus ve İsveç ülkelerinde birçok uluslararası sempozyum, workshop ve sergilere katılan Nükte, şu an Necmettin Erbakan Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Mimarlık Fakültesi Seramik bölümünde Öğretim Görevlisi olarak akademik çalışma hayatına devam etmektedir.

Melike Nükte İletişim Bilgileri

Instagram: https://www.instagram.com/melike.nukte/?hl=tr

Facebook: https://www.facebook.com/nktmlk/

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

error: İçerik koruması!