Damla sulama yöntemi yokken atalarımız mahsüllerini nasıl suluyordu ve kuraklık ile nasıl başa çıkıyorlardı? Antik çağlarda bile su hayati bir konuydu. Olla sulama methodu düşük ısı pişirilen toprak testiler aracılığı ile mahsullerin verimli bir şekilde sulanması için kullanılmaktaydı. Bildiğimiz klasik menemen testisi ile sulama nasıl yapılır, gelin birlikte inceleyelim. 

Olla Nedir?

Olla (oya diye okunur) sırlanmamış bir çömlek testidir. Genellikle, yemek pişirimi, su veya içecek saklama ve bitki sulamak için kullanılır. Kısa ve geniş boyunları ve daha geniş bir gövdeleri vardır. Bizim coğrafyamızdaki karşılığı ise kulpsuz menemen testisidir. Form olarak birebir örtüşmeseler de birbirlerine oldukça yakınlar.

Olla (Menemen Testisi) ile Sulama Nasıl Yapılır?

Olla dışarıda sadece boynu kalacak şekilde toprağın içerisine, sulanacak bitkilerin yakınına gömülür. Daha sonra içi su ile doldurulur ve bir kapak ile kapatılır. Ollanın yani testinin gözenekli ve geçirgen yapısı suyun toprağın içerisine yayılmasına izin verir. Gözenekler küçük olduğu için su hızlıca boşalmaz. Toprağın kuru veya nemli olması da testi içerisindeki suyun boşalma hızını etkilemektedir. O nedenle testiyi gömerken etrafındaki toprağı bir sefere mahsus ıslatmak, ilk sulama için daha stabil bir akış sağlamaya yardımcı olacaktır. 

Gömdüğünüz ollanın ağzını bir kapak ya da sopa ile mutlaka kapatın. Açık kalan olla sivrisinek ya da kurbağa üremesine sebep olabilir.

Olla Sulama Methodunun Avantajları

  • Bitkiler daha gür ve verimli hale gelmekte
  • Bitkiler düzenli su aldığı için strese girmemekte
  • Aşırı sulama ve su kaybını engellemekte
  • Zaman kaybını engellemekte
  • Sulama toprak altından olduğu için toprak yüzeyinin kuru kalması bazı yabani otların çıkmasını engellemekte
  • Toprak yüzeyinin kuru kalması ile bazı zararlı böcek türleri de üreyememekte
  • Daha etkili sulama yöntemi bitki köklerinin gelişimini hızlandırmaktadır.

Toprak Saksıdan Olla Yapımı

Genelde menemen testisi bulmak sorun olmasa da, testiye kolay erişimi olmayanlar için bir diğer yöntem toprak saksıdan olla yapmaktır. Aynı boyuttaki iki adet toprak saksıyı birbirine su geçirmeyen bir yapıştırıcı ile sabitleyerek kendi ollanızı yapabilirsiniz. Nasıl yapılacağının detaylarını aşağıdaki videodan detaylı olarak izleyebilirsiniz. İhtiyaç halinde Türkçe altyazı seçeneğini aktive edebileceğinizi unutmayın. 

 

Kaynaklar : https://wateruseitwisely.com/olla-irrigation/

https://en.wikipedia.org/wiki/Olla

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz