Genel Seramikte Çimdik Tekniği Nedir?

Seramikte Çimdik Tekniği Nedir?

Seramiğe giriş yaptığınızda, ilk öğreneceğiniz tekniklerden birisi çimdikleme ya da diğer adı ile çimdik tekniği olacaktır. İster giriş seviyesinde olun, ister ileri seviyede bir sanatçı olun, inanın çimdik tekniği sürekli kullanacağınız tekniklerden bir tanesi olacaktır. 

Bu teknik elinizden başka bir alet kullanmanıza gerek kalmayacak kadar kolay uygulanabilmektedir. Kolay olması, kompleks ürünler yapamayacağınız anlamına gelmez. Hiç küçümsemeyin.. 

Çimdik Tekniğine Giriş

Eğer okumak yerine ilgili videoyu izlemek isterseniz, sayfanın altından videoya ulaşabilirsiniz.

Çimdik tekniğini uygulamak için öncelikle elimize bir parça çamur alıyoruz ve bu çamur parçasını içerisinde hava kabarcığı kalmayana kadar yoğuruyoruz. Günümüzde çoğumuz hazır vakumlu çamurlar kullanıyoruz. Aslında vakumlu çamurlar iyice sıkıştırılmış olarak geliyor ancak yine de içerisinde hava kabarcığı kalabiliyor. O neden çamuru iyice yoğurmak her zaman önemli. İster koç başı tekniği ister spiral yöntemle yoğurun fark etmez. Yeter ki yoğurulsun. 

Çamurun içerisinde kalan hava kabarcıkları fırına girdiği zaman genleşir ve seramiklerimizin deformasyona uğramasına hatta patlamasına sebep olur. Patlayan seramik sadece kendisine değil, yakınında bulunan diğer eserlere de zarar vermektedir. 

Yoğurduğumuz çamuru yavaşça toparlayarak, ellerimizin arasında yavaşça sıkıştırarak bir küre haline getiriyoruz. 

Eğer aynı boyutta birden çok kap yapacaksanız başlamadan önce çamurunuzu tartmayı unutmayın. 

Adım Adım Çimdik Tekniği Uygulama

Baş parmağımızı hafifçe bastırarak bir delik oluşturuyoruz. Avucumuzun içinde hafif bir baskı hissedene kadar diğer elin başparmağını kilin ortasından aşağı doğru bastırıyoruz. 

Bu deliğe baş parmağımızı yerleştirip diğer dört parmağımız ile yanları destekleklerek hafif hafif sıkıştırıyoruz. 

Bu sıkıştırmalar esnasında diğer elimizle de çamurun formunun bozulmaması için destekliyoruz. 

Küçük sıkıştırmalar her zaman daha dengeli ilerlememizi sağlar.

Her sıkıştırma hareketimiz ile oluşturacağımızın kabın formunu verirken, yavaş yavaş çamuru da inceltiyoruz. 

İstediğimiz forma gelene kadar sıkıştırmaya devam ediyoruz. Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, herhangi bir çatlama olmaması adına tüm duvar kalınlıklarının eşit olmasıdır. 

Görüntüsünden memnun olmadığınız noktalara bir spatula yardımı ile hafifçe vurarak ya da nemli bir sünger ile silerek pürüzsüz hale getiriyoruz. 

Yüzeyi pürüzsüzleştirmenin bir diğer yöntemi ile deri sertliğine geldikten sonra sistre ile düzeltmek olacaktır. Hangisini tercih edeceğiniz size kalmış. Çimdik tekniği ile başka bir merak ettiğiniz?

 

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

error: İçerik koruması!