Hong Kong sularında yaşayan mercanların hayatını kurtarmak için kollarını sıvayan Hong Kong Üniversitesi ve Swire Deniz Bilimleri Enstitüsü (SWIMS) araştırmacıları üç boyutlu yazıcıyla terracotta bloklar üretmeye koyuldular. “İyileştirici Mercan Habitatı” (Reformative Coral Habitats) adı verdikleri projenin amacı 3 boyutlu yazıcıdan çıkardıkları 65cm çapında ve yaklaşık 20kg ağırlığındaki terrracotta blokları sayesinde mercanları hayata döndürmek. 

2018 yılında Mangkhut Tayfunu Hong Kong’un San Kung yarımadasının kuzeyini vurunca mercanların %80’ini yok etmişti. Mercan nüfusundaki bu keskin düşüşün doğal yollarla en iyi ihtimalle on yıllar sonunda telafi edileceğini öngören Hong Kong Üniversitesi araştırma takımı İyileştirici Mercan Habitatı Projesi kapsamında üzerlerinde mercan cepleri olan ve mercanların hem yatay, hem de dikey olarak büyümesine olanak veren terracotta blokları tasarladılar. Sıra, bu blokları üç boyutlu yazıcıdan hangi materyali kullanarak çıkarmaları gerektiğine geldiğinde ise, sualtı koşullarından zarar görmemesi sebebiyle kilin en doğru tercih olduğunda karar kıldılar.

 Mercanların Dikey Olarak Büyümesi Önem Taşıyor

Projede yer alan yardımcı eğitmen Lidia Ratoi blokların şeklinin mercan popülasyonunun kurtarılmasında kritik önem taşıdığını belirtiyor.“Bu blokların tasarımı, Hong Kong’un subtropik ikliminin yol açtığı sualtı sedimantasyonunu (çökelmesini) göz önünde bulundurularak yapıldı. Çöküntünün yüzeyde birikip mercanları boğmasını engellemek adına çukurlu bir yapı kullanmaya özen gösterdik. Ayrıca bu cepleri mercanların hem yatay olarak yayılıp güçlenmesine, hem de dikey olarak büyüyüp, onları boğabilecek algler gibi diğer sualtı türleriyle rekabet edebilmelerine olanak verecek büyüklükte tasarladık. Mercanlar sadece sıcak mevsimlerde büyüyorlar ve dikey olarak büyümelerini sağlamak hayati önem taşıyor.”

terracotta bloklar su altına özenle yerleştirildi

Bloklar ilk defa 2020 ilkbaharında mercanların büyüdüğü bir bölgede test edildi. Simülasyonun başarılı olmasıyla beraber ekip 128 kil blok daha yazdırdıktan sonra hepsini yerleştirmeye başladı. Büyümeyi her yıl yakından takip edecek olan araştırmacılar, en az 40 metrekarelik bir mercan habitatının yenilenmiş olacağını tahmin ediyor.

İçimizi ısıtan bu haberde bir kez daha seramiğin ne kadar farklı alanlarda kullanıldığını görmüş olduk. Umarız proje başarılı olur ve mercan resifleri terracotta bloklar sayesinde çoğalmaya başlarlar. Sizce de mercan resifleri korumanın ve kurtarmanın yolu seramiğe bağlı olabilir mi?

Kaynak : Design Boom

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz