Dünyadan Albarello Kavanozları

Albarello Kavanozları

Albarello ecza ve benzeri maddeleri koymaya özgü bir tür porselen ya da seramik kapaklı kap olarak tanımlanır. Mayolika tekniği ile yapılan ve bir döneme damgasını vuran albarello kavanozları ve hikayesini merak ediyorsanız, bu yazı tam size göre.

Mayolika Nedir?

Mayolika (maiolica) sanat tarihinde 15. ile 16. yüzyıllarda kalay kullanılarak renklendirilmiş seramiklere verilen genel isimdir. İtalyan Rönesansı’nın en büyük sanatsal başarılarından biridir. Saksı, sofra takımı, çay takımı, sürahi gibi birçok dekoratif ürün mayolika tekniği ile yapıldı. Albarello kavanozları da bu dönemde üretilen mayolikalar içerisinde yer alıyor. 

Albarello Kavanozlarının Hikayesi

Albarello kavanozları 13. yüzyılda yapılmaya başlandı ve eczacıların şifalı bitkileri kuru ve temiz tutmaları için tasarlandı. Tıbbi özelliklerin korunmasına yardımcı olmak için kapaklarla yapılmıştır. İçerdikleri bitkinin Latince adı ve o zamanlar çoğunluk olan okuma yazma bilmeyen halka yardımcı olmak için bir çizimi ile süslenmiş olan bu kavanozlar, Avrupa eczanelerinde dekorasyon olarak, ev mutfaklarında ise baharatları saklamak için kullanıldı.

Albarello kavanozları, Ortaçağ ve Rönesans İtalya’sında en sık üretilen mayolika ürünler arasındaydı. Oldukça standart şekillerde yapılmış olup, genellikle bir eczane veya dükkandaki bir rafta diğerleri ile yanyana durabilecek şekilde tasarlanmıştır. Bu nedenle kavramayı kolaylaştırmak için silindirik albarelloların genellikle ortası daha dardır. 

Albarello Örnekleri

İlaç kavanozları bazen alışılmadık sahnelerle süslendi. Filler, o dönemde kraliyet hayvanat bahçelerinde ortak bir özellikti, ancak yine de çok egzotik ve sıradışı olarak görülüyorlardı ve açık bir şekilde illüstrasyon için ilham kaynağıydı. 

Yukarıdaki albarello kavanozundaki süslemede, türban takmış sakallı bir Mağribi görülmektedir. Mağribiler, 700’lerde İspanya’yı fetheden kuzeybatı Afrikalı Müslümanlardı. Sicilya’nın kuzey Afrika kıyılarına olan yakınlığı muhtemelen bu özel tasarımı açıklamaktadır.

Bu albarello eczane kavanozu, Gentian ailesine ait çiçeklerin köklerinin kullanıldığı bir müstahzara atıfta bulunan “Elle De Gentiana” etiketini taşır. Bu kökler çok sayıda tıbbi preparatta kullanılmıştır. Tasarım, lavman uygulayan bir hemşireyi gösteriyor.

Albarelloların üzerinde kullanılan görseller oldukça çeşitli ve ilgi çekici. Daha fazla albarello kavanozu için Welcome Collection’ın sitesini ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz. Albarello kavanozları hakkındaki düşüncelerinizi merak ediyoruz, yorumlarınızı bekliyoruz. 

Kaynak : Met Museum, Welcome Collection

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

error: İçerik koruması!