Dünyadan Mayolika Nedir? Tarihte ve Günümüzde Mayolika

Mayolika Nedir? Tarihte ve Günümüzde Mayolika

Göreni cezbeden, bir döneme damgasını vurmuş maiolica bizim kullandığımız versiyonu ile “Mayolika nedir?”, “Mayolika Tarihi”, “Geleneksel ve çağdaş mayolika eserleri”ni paylaştığımız yazımıza hoşgeldiniz.

Parlak renkli, kalaylı sır ile düşük ısıda pişirilmiş toprak çömlek olarak tarif edebileceğimiz mayolikanın en eski örnekleri ilk olarak 1400’lerde İtalyan Rönesansı sırasında ortaya çıktı. İspanyol denizcilerin Mısır’dan getirdikleri ürünleri gören İtalyan sanatçılar mayolika tekniğini kısa bir sürede benimsediler.

Takip eden yüzyıllar boyunca, her dönenmin değişien zevkleri nedeniyle gözden düştü, ancak 19. yüzyılda Avrupa’nın önde gelen seramik fabrikası Minton Company’nin mayolika ürünlerini ticari olarak tanıtmasıyla zirveye ulaştı.

Mayolika Nedir?

Mayolika (maiolica) sanat tarihinde 15. ile 16. yüzyıllarda kalay kullanılarak renklendirilmiş seramiklere verilen genel isimdir. Saksı, sofra takımı, çay takımı, sürahi, albarello kavanozları ve diğer dekoratif nesneleri kapsayar. Mayolika üretenler beş ana renge odaklandılar. Kobalt mavisi, napoli (antimon) sarısı, demir kırmızısı, bakır yeşili ve mangan moru olacak sayacağımız bu renkler mayolikanın imza renkleri haline geldi. Tonlama, vurgular ve arka plan için ise beyaz kullanıldı. 

Mayolika Tarihi

9. yüzyılda günümüz Irak’ında ortaya çıkan teknik, İslam dünyasına yayıldı ve 14. yüzyılda İtalya’da sağlam bir şekilde yerleşmeden önce 12. yüzyılda Güney İspanya’ya ulaştı. Oradan da İspanyol denizciler ile İtalya’ya taşındı. Bu teknik İtalyanlar ile o kadar özdeşti ki, “Mallorca adasından” anlamına gelen maiolica ismini aldı. 

İtalyan Rönesansı’nın en büyük sanatsal başarılarından biri olan mayolika, bireylerin sosyal ve ev içi yaşamlarında önemli roller oynadı. Seramiklerin birden fazla işlevi vardı; bazı nesneler dönemin hümanist kültürüne derinlemesine gömülmüşken, diğerleri evlilik ve doğum gibi önemli olayların anılmasına hizmet etti. Mayolika üzerindeki desenler antik metinlerden, mitolojiden ve dini kaynaklardan türetilen sahnelerle süslendi.

Geleneksel Mayolika Eserleri

Geleneksel mayolika eserleri mitolojik ve dini tasvirlerin yanı sıra gündelik hayattan sahneleri de sergilemektedir. Sizin için hazırladığımız minik galerideki ilk eser Yunan mitolojisindeki ünlü bir hikayeye “İkarus’un düşüşü”ne aittir. Daha fazlası için Gardiner Museum’un online gösterimde olan maiolica koleksiyonunu inceleyebilirsiniz. 

Günümüzde Mayolika Yapımı

Günümüzde mayolika yapmak kalaylı sır kullanılarak yapılan orijinal mayolikalardan farklı olarak, ticari olarak üretilmiş frit kullanılmaktadır. Ticari seramik malzeme üretimindeki son gelişmeler, sanatçıların geleneksel mayolikanın renklerini ve stillerini kopyalamasını kolaylaştırdı. Ancak bu, koleksiyonerlerin özgün, orijinal ürünleri modern reprodüksiyonlardan ayırt etmelerini de zorlaştırdı.

Çağdaş Mayolika Eserleri

Çağdaş mayolika eserlerini inceleyebilmeniz için sizin için Ivana ve Sauro Vignoli’nin eserlerinden oluşan minik bir galeri hazırladık.

 

Geleneksel mayolika eserleri eşsiz olsa da, biz çağdaş mayolika tutkunuyuz. Siz hangisini daha çok seviyorsunuz?

Kaynak : Invaluable

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

error: İçerik koruması!