Seramik fırını yerleştirmek dışarıdan bakınca basit bir işlem gibi gözükse de, aslında epey zahmetli ve kafa yorucu bir iş. Seramiklerinizi fırına yerleştirirken dikkat etmeniz gereken birkaç nokta bulunuyor. 

Bisküvi Fırını Yerleştirmek

  • Ürünlerin gerçekten kuru olduğuna emin olun. Islak parçalar fırınlama esnasında patlayabilir. 
  • Bisküvi pişiriminde parçalar iç içe, üst üste ve temas halinde yerleştirilebilir. Birbirlerine yapışmayacaktır ancak hava aldıklarına emin olun. 
  • Ürünleri özellikle iç içe yerleştirirken küçülme paylarını da hesaplamayı unutmayın. 

Sır Fırını Yerleştirmek

  • Ürünleri birbirlerine temas etmeyecek şekilde birkaç santimetrelik boşluklarla yerleştirin. Herhangi bir temas durumunda ürünler birbirine yapışır ve zararsız ayırmak pek mümkün olmaz.
  • Kullanılan sırın cinsine göre ürünler arası boşlukları arttırmak hatta gruplama yapmak gerekebilir. Bazı sırlar çıkardıkları gazlar ve duman dolayısı ile yakınlarındaki ürünleri de olumsuz şekilde etkileyebilmektedir. 
  • Ürünlerinizi sırları fırın tepsisine damlamayacak şekilde uyguladığınıza emin olun. Sırrın tepsiye akması demek, ürününüzün fırına yapışması demektir. Ayrıca sırrı temizlemek de oldukça zahmetli bir iş. 
  • Ürünleri yerleştirirken üç ayak kullanıyorsanız sağlam oturduklarına emin olun. 
  • Fırınlama ısısına uygun sır kullandığınızına emin olun, aksi halde köpürme yapabilir, yakınlardaki ürünleri de etkileyebilir.

Unutmayın 

İster sır fırını ister bisküvi fırını yerleştirin, raflardaki ürünlerin ağırlıklarının denk olmasına dikkat edin. Özellikle üstten doldurmalı fırınlarda raf ağırlıklarının dengesiz olması devrilmelere sebep olabilir. 

Ürünler arasında mesafe bırakırken aynı zamanda fırın duvarları ile de mesafe koymayı unutmayın. Fırın içerisinde hava dolaşımı için yeterli alanın kaldığına emin olun. 

Raf ayaklarını yerleştirirlen hepsinin aynı hizada olmasına özen gösterin. Yapacağınız bu basit işlem raflar arasındaki gerilimi azaltacak ve rafların daha dengeli olmasını sağlayacaktır. 

Raflar arasındaki dengeyi sağlamak için mümkün olduğunca büyük boyutlu ve ağır ürünleri alt raflara, daha hafif olanları üst raflara yerleştirmeye özen gösterin. 

Seramik raflarınıza plaka koruyucu sürdüğünüze emin olun. Plaka koruyucu raflarınızı damlayan sırlardan büyük oranda koruyacaktır. 

Fırınlanacak ürünlerinizi bir arada ve fırına yakın bir yerde tutun. Bu hem ne kadar ürün olduğunu net bir şekilde görmenize hem de doldururken vakit kazanmanızı sağlayacaktır. 

Fırını açmadan önce oda sıcaklığına ya da en azından daha yakın bir sıcaklığa düşmesini bekleyin. Fırını erken açmanız sıcaklık farkından dolayı seramiklerinizin zarar görmesine sebep olacaktır. 

Peki sizin seramik fırını yerleştirmek ile ilgili tavsiyeleriniz ve dikkat ettikleriniz  neler?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz