Nasıl Yapılır Balçık Nedir? Nerede Kullanılır? Balçık Nasıl Yapılır?

Balçık Nedir? Nerede Kullanılır? Balçık Nasıl Yapılır?

Seramiğin olmazsa olmaz hammaddesi çamurdur ve çamurla birlikte en çok kullanılan bir diğer madde ise balçıktır. Bu yazıda balçık nedir, balçık nerede kullanılır ve balçık nasıl yapılır anlatıyoruz. 

Balçık Nedir?

Balçık seramik çamurunun sıvı ile katı arasındaki bir formudur. Balçık, seramik çamurunun sulandırılması ile elde edilmektedir. Adından da anlaşılacağı üzere koyu kıvamlı oldukça yapışkan bir çamur gibi düşünebiliriz. 

Balçık Nerede Kullanılır?

Şekillendirilen seramik çamurlarının birleştirilmesi esnasında balçık kullanılmaktadır Balçığı bir nevi seramik çimentosu gibi düşünebilirsiniz. O nedenle çamuru aldıktan sonra sulandırarak bir çatalla ya da çırpma teli ile homojen hale getirip balçık yapmakta fayda var. Çamur şekillendirirken balçığa ne zaman ihtiyacımız olacağını kestiremeyiz değil mi?

Balçık Nasıl Yapılır?

Balçık temel olarak çamurun sulandırılması ile yapılır. Bunu yapmanın bir kaç yöntemi var. Eğer bir parça çamuru alıp suyun içine atıp beklemek gibi bir planınız varsa, boşuna vakit kaybetmeyin. Su içerisine atılan çamur eriyor gibi gözükse de büyük çoğunluğu bir arada kalmaya ve birbirine tutunmaya devam edecektir. 

Öncelikle balçık yapmak istediğiniz kil gövdesinden kuru (bone dry) parçaları bir kaba toplayın. Bu kuru parçalar daha önce yaptığınız rötuşlardan arta kalan ve kuruyan parçalar olabilir. Eğer elinizde kuru bir seramik yığını yoksa kendiniz de kolayca yapabilirsiniz. Kullanacağınız kilden parçalar kopararak bunları mümkün olduğunca ince parçalar haline getirin ve kurumaya bırakın. Ne kadar ince parçalar haline getirirseniz o kadar hızlı kuruyacaktır. En kolay yöntem elinizde tezgahın üzerine çamuru sıvamak ve kuruduğu noktada da spatula ile kazımak olacaktır. 

Topladığınız kuru çamur parçalarını mümkün olan en ufak hale getirin. Blender ile öğütmek hızlı ve pratik bir yöntem ancak mutfak blenderınızı bu iş için kullanmak istemiyorsanız bir havanda dövebilir ya da bir torba içine koyup çekiçle vurarak öğütebilirsiniz. Eğer parçalar yeterince küçükse bu işlemi atlayabilirsiniz.

su ekleyin

Toz haline gelen kili bir kaba alın ve içerisine çok ama çok yavaş bir şekilde su ilave ederek yavaşça karıştırın. Toz kil, çamurun aksine suyu hızlıca emecektir ve içerisinde çözünecektir. Balçık yoğun bir krem kıvamına geldiğinde su eklemeyi bırakabilirsiniz. Eğer su fazla kaçarsa ağzını açık bırakın, su buharlaştığında istediğiniz kıvama gelecektir. 

su ekledikten sonra beklemeye bırakın

Balçık Nasıl Saklanır?

 Balçık ağzı açık bir kapta saklandığında içerisindeki su buharlaşacak ve kuruyacaktır. Sertleşen kil yeniden ıslatıldığında balçık formuna geri dönmeyecektir. O nedenle balçık ağzı kapaklı bir kap içerisinde saklanmalı, kullanıldıktan sonra ağzı kapatılmalıdır.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

error: İçerik koruması!