Kumandan_-22x16x20cm-Siyah-Kil-1250°C-Serbest-Elle-Sekillendirme-2017

Buğra Özer
Doğum: 1987, İstanbul
Şu an yaşadığı ve çalıştığı yer : Çankırı Karatekin Üniversitesinde Dr. Öğretim Üyesi olarak akademik çalışma hayatına devam etmektedir

Eserlerinde çarpıcı hayvan figürleri gördüğümüz Buğra Özer, genellikle monokrom bir görüntü yakalamaya çalışıyor. Seramik ile olan ilişkisini şöyle anlatıyor : Çalışmalarım genel olarak insan davranışı sergileyen mitsel hayvan figürlerinden oluşmaktadır. Seçtiğim mitolojik hikayeler işlerimi ve açtığım sergileri aslında şekillendirmektedir. Bu hikayeler farklı zaman periyotlarında farklı kültür dönemlerine ait olsalar da, ortak bir nokta olarak Anadolu coğrafyasına aittirler. Çalışmalarımdaki figürleri, yaşadığımız bu zengin coğrafyanın gerçeküstü olaylar örüntüsünün baş karakterlerinin kendi üslubumda yansımaları olarak söyleyebilirim. İşlerimde kimi zaman Truva Destanındaki kahramanların karakteristik özelliklerinin yansımaları olarak hayvan figürleri ortaya çıkarken, kimi zamanda tarihi on iki bin yıl öncesine dayanan Göbeklitepe kültünde yer alan taş sütunlar üzerine işlenmiş hayvan figürlerinin tasvirleri görülmektedir.

Sanırım mitolojik öğelere takıntılıyım. Bu mitsel formları bazen kendi tarzımda tekrar yorumlarken bazen de var olanlar üzerinden yeni figürler ortaya koymaya çalışıyorum. Tabi bunlar için belli birikimlerin dışa vurması diyebilirim. Tabi bir de çalıştığım konular daha çok mitolojik öğeler olduğu ve antik dönemlere ait formlara göndermeler olduğu için yine o dönemlerden elde edilen bilgilerin birçoğunun kil ya da taş tabletler/sütunlar olması da kullandığım malzeme ile daha derin bir bağ kurmamı sağlıyor.

Çalışmalarımı genel hatlarıyla gerçeküstücü bir üslupta, serbest elle şekillendirme yöntemiyle üretilmiş figüratif seramik- heykeller olarak tanımlayabilirim. Çalışmalarımda genel olarak stoneware ve porselen kil kullanımını tercih ediyorum. Tarz olarak çok renk kullanmayı sevmediğim için daha monokrom bir görünüm yakalama çabası güdüyorum işlerimde ve bunu da genel olarak çamurun kendi rengini kullanarak yakalamaya çalışıyorum. Kilin yüksek derecede ortaya çıkan rengi ve malzemenin kendi dokusunun da çalışmalarım için önemli olduğunu düşünüyorum.” 

Buğra Özer Eserleri

Bu görsellerin her biri sayın Buğra Özer’in izni ile yayınlanmaktadır.

Buğra Özer Biyografi

1987 ‘ de İstanbul’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini babasının görevleri nedeniyle sırasıyla Erzurum, Kayseri ve Ankara’da tamamladı. Lise öğreniminin ilk iki yılını İzmir Maltepe Askeri Lisesinde gördükten sonra, son iki yılını Ankara Bahçelievler Deneme Lisesinde tamamladı. 2005 yılında Eskişehir Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü’nde Lisans Eğitimine başladı. 2010 yılında mezun oldu. 2011 yılında kabul edildiği Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü Yüksek Lisans programını 2014 yılı Haziran ayında tamamladı. Aynı yıl Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Seramik Ana Sanat Dalında Sanatta Yeterlik Programına başladı ve eğitimi süresince mezun olduğu 2018 yılına kadar seramik bölümünde Araştırma Görevlisi olarak görev yaptı. İki kişisel sergisi bulunan, yurt içi ve yurt dışında birçok sergi, çalıştay ve sempozyuma katılan Özer, şu an Çankırı Karatekin Üniversitesinde Dr. Öğretim Üyesi olarak akademik çalışma hayatına devam etmektedir.

Buğra Özer İletişim Bilgileri

Instagram : https://www.instagram.com/bugraozerceramics/?hl=tr

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz