Suburb No 2, 70x40x20 cm, Colored Limoges Porcelain, Creaton Chamotte Clay, Mixed-Media, 2017,

Hasan Numan Suçağlar
Doğum: 1987, Ankara
Şu anda Yaşadığı ve Çalıştığı Yer: Konya, Selçuk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü

Suçağlar eserlerinde yaşamı boyunca değişimini gözlemlediği kent görüntüsüne ve toplumsal kimliğe göndermelerde bulunuyor. Sanatçı seramik ile ilişkisini şöyle anlatıyor : “Seramik sanatı eğitimimin ilk başladığı günden itibaren bugüne kadar çok faklı çalışmalar yaptım. Süreç içerisinde ilerledikçe yaşadığım çevreye odaklanmaya başladım, sadece apartmanlar ya da yapılar vardı çevremde. Çocukluğum, büyüdüğüm gecekondu ve geldiğim nokta bir apartman dairesiydi. Bu döngü kentte başlamıştı ve hala kentte devam ediyor. Çoğumuz buradayız, bu yapıların içerisinde yaşıyoruz ve kent kültürünü oluşturan birer elemanız.

Gördüklerim, yaşadıklarım ve duygularım hepsi çalışmalarımda; bazen renkli, bazen monokrom; kimi zaman abidevi, kimi zaman yıkılmaya yüz tutmuş bir şekilde ortaya çıkar. Hepsi ben ve çevremdekilerden ibaret.

Seramik çalışmalarımda sadece plaka tekniğini kullanmaktayım. Binalar inşa ettiğim için konsepte en uygun teknik plaka tekniği olduğunu düşünmekteyim. Hemen her çamur bünye ile çalışmaya gayret gösteriyorum. Şu ana kadar kendi yaptığım çamur bünyelerden, Çin porselenine kadar her bünyeyi tecrübe ettiğimi söyleyebilirim. Genellikle tercihim yüksek sıcaklıklar, seramik bünyeye çok yakıştığını düşünüyorum. Çalışmalarımda sır kullanmayı tercih etmiyorum, seramik bünyenin plastikliğinin görünür olmasını daha çok seviyorum.”

Hasan Numan Suçağlar Eserleri

Bu görsellerin her biri sayın Hasan Numan Suçağlar’ın izni ile yayınlanmaktadır.

 

Hasan Numan Suçağlar İletişim Bilgileri

Instagram: https://www.instagram.com/hns_ceramics/?hl=tr
Web: https://www.hnsceramics.com/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz